POLITYKA

Sobota, 25 maja 2019

Wyszukaj w Archiwum

Ą ą Ć ć Ę ę Ł ł Ń ń Ó ó Ś ś Ź ź Ż ż

wyszukiwanie zaawansowane

Bianka Mikołajewska - artykuły

znaleziono 164 artykułów

141.

Kasa liczy głosy Bianka Mikołajewska

Zwycięzcy tegorocznych wyborów przez cztery lata zasilani będą pieniędzmi z budżetu państwa. Partie otrzymają w tym czasie od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych. Nowy, szokujący kształt polskiej sceny politycznej może się za sprawą tych środków, utrwalić na długo.

(nr 2318 / 2001-10-06) s. 26
Kraj
tekst ma 4312 znaków

142.

Naciera młodość Bianka Mikołajewska

Kariera 33-letniego dziś Pawła Piskorskiego – również finansowa – jest dla nich wzorem. Mają niewiele ponad dwadzieścia lat, ukończone prawo, marketing czy nauki polityczne w najlepszych uczelniach kraju, doskonałą znajomość języków, gotowość podejmowania wyzwań. Jeszcze kilka lat temu takie predyspozycje gwarantowałyby im natychmiastowe znalezienie pracy i zawrotne tempo awansu. Dziś nie gwarantują niczego. Po trosze więc dla kariery, a po trosze z chęci posiadania wpływów i pieniędzy młodzi rozpoczynają swój wielki romans z polityką. Coraz rzadziej rzucają się w jej objęcia z miłości. Zawierają z nią swoisty kontrakt małżeński: w zamian za spełnienie oczekiwań dają jej swoje młode twarze, energię i świeżość. Nikt tu nie przyrzeka nikomu wierności. Czasami po kilku latach przychodzi prawdziwe zaangażowanie – młodzi nie mogą już żyć bez polityki, szukają metod utrzymania się w tym związku, wyeliminowania konkurentów. Kampania wyborcza da wielu z nich szansę, aby zadomowić się na politycznej scenie.

(nr 2313 / 2001-09-01) s. 3-9
Raport
tekst ma 24294 znaków

143.

Podziemne Metro Bianka Mikołajewska, Anna Szulc

Od czasu ujawnienia afery korupcyjnej, związanej z budową w Łodzi hipermarketu niemieckiego koncernu Metro AG, wokół tej firmy robi się coraz goręcej. Sprawą legalności kolejnych inwestycji w Krakowie i Warszawie zajmują się już właściwe prokuratury. Mechanizmy zbliżone do łódzkiego działały w całym kraju – mówi były wysoko postawiony pracownik Metra. Władze koncernu odpowiadają: Nie łamiemy prawa. Padliśmy ofiarą polskich przepisów.

(nr 2309 / 2001-08-04) s. 21-23
Kraj
tekst ma 15669 znaków

144.

Arcydzieło zniszczenia Bianka Mikołajewska

Światowej sławy artyści, uczestnicy imprezy pod nazwą Konstrukcje w Procesie, tworzyli i zostawiali swoje dzieła wartości setek tysięcy dolarów w różnych miastach na świecie. Trzy z siedmiu edycji przedsięwzięcia odbyły się w Łodzi. Nikt nie spodziewał się zapewne, że powstałe tu prace skończą w skupach złomu, wyrzucone na śmietnik lub spalone w piecach. Ojcowie imprezy – a są nimi założyciele łódzkiego Muzeum Artystów – aż boją się ujawnić prawdę światu.

(nr 2306 / 2001-07-14) s. 32-33
Kraj
tekst ma 11774 znaków

145.

Hiperhaki Bianka Mikołajewska

Po aresztowaniu byłego prezydenta Łodzi Marka Czekalskiego i byłego członka zarządu Pawła Pawlaka (obaj z Unii Wolności), tutejsze sfery polityczne żartują, że teraz stale trzeba nosić przy sobie szczoteczkę do zębów. – Niektórzy bledną słysząc takie żarty – mówi łódzki radny. W atmosferze domysłów i strachu rozwiązują się języki: w podejrzaną pomoc centrom handlowym zaangażowani byli ludzie ze wszystkich stron sceny politycznej.

(nr 2305 / 2001-07-07) s. 32-33
Kraj
tekst ma 11303 znaków

146.

Zdradzała charakter ponury Bianka Mikołajewska

W 1938 r. łódzką komunistkę – Władę Bytomską pochowano pod murem cmentarza na Dołach jako samobójczynię. Wśród złodziei i prostytutek. Jedenaście lat później grób towarzyszki Bytomskiej przeniosła do Alei Zasłużonych klasa robotnicza. Ze społecznych składek ufundowano gigantyczny pomnik robotnicy–rewolucjonistki. Z początkiem lat 90. pojawił się postulat wyburzenia pomnika. Monument stoi do dziś. Tyle że miano Alei Zasłużonych nadano innej części cmentarza, gdzie spoczywają zasłużeni dla najnowszej rzeczywistości.

(nr 2302 / 2001-06-16) s. 79-81
Historia
tekst ma 12441 znaków

147.

Pod kocem Bianka Mikołajewska

Poseł Marek Kolasiński (AWS) kupował zakłady Konstilana w Konstantynowie Łódzkim trzy razy. Zawsze poprzez którąś z licznych firm o wspólnej nazwie Italmarca. Kupował fabrykę, a potem sprzedawał spółkę, przez którą dokonano zakupu lub, co dziwniejsze, najpierw sprzedawał spółkę, a potem kupował przez nią fabrykę. Po drodze udało mu się okpić jednego z najbardziej kontrowersyjnych biznesmenów lat 90. – byłego senatora Aleksandra Gawronika, a także liczne banki i urzędy. Prokuratura i urzędy skarbowe starają się ustalić, czemu służą te zdumiewające transakcje. Poseł nie stawia się na ich kolejne wezwania. O sobie mówi: – Prawo to ja.

(nr 2298 / 2001-05-19) s. 20-23
Kraj
tekst ma 16659 znaków

148.

Klucz do środowiska Bianka Mikołajewska

Po naszych publikacjach Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi zajęły się prokuratura i policja

(nr 2294 / 2001-04-21) s. 32-33
Kraj
tekst ma 6822 znaków

149.

Warsztat Wielkiego Mechanika Bianka Mikołajewska

Jasiek, Janusz, Kanclerz, Wielki Mechanik, Rzeźnik z Pabianic – mówią o Januszu Tomaszewskim ludzie z prawej strony sceny politycznej w zależności od tego, jak bliskie stosunki łączą ich z byłym wicepremierem i czego oczekują po jego powrocie. Dobrze, że Jasiek wraca, czas zrobić w AWS porządek – mówią jego najbliżsi współpracownicy. Przewidują, że teraz posypią się głowy. Spółdzielnia Tomaszewskiego chce zemsty.

(nr 2290 / 2001-03-24) s. 19-20
Kraj
tekst ma 11075 znaków

150.

Manga łowi Agę Bianka Mikołajewska

Pozornie sprawa może wyglądać na niewinny flirt nastolatków za pośrednictwem Internetu. Piętnastolatek z dalekiego kraju któregoś dnia prosi twoją córkę o fotografię. Zdarza się, że to bynajmniej nie piętnastolatek, a zdjęcie chce wykorzystać na jednej z coraz liczniejszych stron WWW publikujących dziecięcą pornografię.

(nr 2290 / 2001-03-24) s. 80-81
Społeczeństwo / Media
tekst ma 7277 znaków

151.

Desperados czyli z życia młodego naukowca Igor Borkowski, Marcin Kołodziejczyk, Bianka Mikołajewska, Ewa Nowakowska

Uniwersytety równocześnie puchną i więdną. W ciągu ostatnich dziesięciu lat pięciokrotnie wzrosła liczba studentów wyższych uczelni, natomiast prawie nie przybyło im nauczycieli. Akademicka piramida stoi na głowie: więcej w niej profesorów niż młodych pracowników. A przecież to oni mają zbudować przyszłość polskiej nauki, oni mają zasypywać przepaść oddzielającą nas od wykształconej Europy. I to edukacja ma dać Polakom szanse na awans. Tymczasem drogę kariery naukowej wybierają dziś głównie desperaci, którzy w imię swych pasji, czystego umiłowania wiedzy, gotowi są na głodową poniewierkę. Albo na nieustanną pogoń – z zajęć na zajęcia, od chałtury do chałtury. I gonitwę myśli: czy nie rzucić tego wszystkiego, nie poszukać normalnie płatnego zajęcia, czy nie wyjechać za granicę? Strach pomyśleć, co nas czeka, kiedy ci ostatni ambitni i utalentowani uciekną z wyższych uczelni. Poniżej opisujemy ich losy i rzucamy hasło naszej nowej akcji: „Zostańcie z nami” (szczegóły w dalszej części Raportu i w Internecie). Będziemy fundować stypendia (25 tys. zł) dla młodych naukowców i zachęcać do tego innych. Coś trzeba zrobić, choćby tyle.

(nr 2288 / 2001-03-10) s. 3-9
Raport
tekst ma 27409 znaków

152.

Fundusz ochrony własnego środowiska Bianka Mikołajewska

Publiczne pieniądze wypływają z kasy kontrolowanego przez SLD i PSL Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Szerokim strumieniem zasilają spółki, w których władzach zasiadają działacze partyjni; dziesiątkami węższych strumyków przepływają na konta ludzi z pierwszych stron lokalnych gazet. – Trzeba z tym w końcu zrobić porządek – padają coraz częściej głosy z różnych stron sceny politycznej. Ale chętnych do robienia porządku nie ma. Skutecznie odstrasza przykład tych, którzy podjęli walkę o zmiany w Funduszu i sami polegli w tej walce.

(nr 2287 / 2001-03-03) s. 27-30
Kraj
tekst ma 13723 znaków

153.

Kto tak pięknie gra? Bianka Mikołajewska

Kryzys w Banku Częstochowa (którego akcjonariuszem jest m.in. Skarb Państwa) wybuchł nagle, ale dojrzewał od dawna. Finał nastąpi niebawem, na razie bank jest niewypłacalny, a przed zamkniętymi na głucho drzwiami złorzeczą zdesperowani klienci. Kłopoty spiętrzyły się w momencie, kiedy akcjami banku zaczęto rozgrywać dziwny mecz. Wszystko toczyło się na styku prywatny biznes–publiczne pieniądze. A w tle politycy SLD i PSL. Stracił bank, jego klienci i podatnicy. Kto zyskał?

(nr 2276 / 2000-12-16) s. 18
Wydarzenia
tekst ma 6506 znaków

154.

Sieć na sieć Bianka Mikołajewska

Strona internetowa pisma „Łódzki Szaniec” została zablokowana przez prokuraturę. „Ci koszerni pajace postanowili ocenzurować Internet. Jest to dowód na nieposkromioną pychę łódzkich parchów” – piszą redaktorzy gazety, której witryna internetowa funkcjonuje już pod nowym adresem. Podobnych przypadków jest wiele. Autorzy usuniętych z polskich serwerów stron przenoszą je na serwery zagraniczne. Czy można zatem wyrzucić kogokolwiek z Internetu?

(nr 2269 / 2000-10-28) s. 90-92
Społeczeństwo / Prawo
tekst ma 10580 znaków

155.

Aby na listę Bianka Mikołajewska

Od kilku lat na rynku wydawnictw szkolnych panuje chaos. Każdego roku lista podręczników dopuszczonych do użytku przez MEN wzbogaca się o nowe pozycje. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że – po pierwsze – ministerialni recenzenci, którzy mieli czuwać nad ich jakością, ulegają presji wydawców i w księgarniach pojawiają się kolejne szkolne buble. Po drugie zaś – dystrybucją podręczników zajęli się nauczyciele, pobierając za to prowizję.

(nr 2262 / 2000-09-09) s. 20-22
Kraj
tekst ma 17121 znaków

156.

Ziemia obiecana hipermarketom Bianka Mikołajewska

Po Łodzi krąży taki dowcip: przychodzi uczciwy inwestor do uczciwego urzędnika. Koniec. Nic śmiesznego, a wszyscy się śmieją: – Żeby go zrozumieć, trzeba prześledzić, jak powstają inwestycje w mieście – mówią łódzcy biznesmeni. – Łódź skazana jest na monokulturę: kiedyś był tu tylko przemysł lekki, dziś wyłącznie hipermarkety.

(nr 2254 / 2000-07-15) s. 60-62
Gospodarka
tekst ma 15518 znaków

157.

Wesele po kolędzie Bianka Mikołajewska

W związku z obchodzonym Rokiem Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa Kuria Archidiecezji Łódzkiej wydała instrukcję duszpasterską, wedle której księża mają teraz wydatnie pomagać w zawarciu małżeństw kościelnych osobom żyjącym w konkubinatach oraz w chrzczeniu nieochrzczonych dotychczas dzieci. Emocje wywołała nie tyle deklaracja daleko idącej (nawet finansowej) pomocy, co fakt istnienia i zamiar wykorzystania parafialnych kartotek.

(nr 2235 / 2000-03-04) s. 34-35
Kraj
tekst ma 8533 znaków

158.

Płachta na Barana Joanna Cieśla, Marcin Meller, Bianka Mikołajewska

UWAGA: treść tego artykułu nie jest dostępna w archiwum.

(nr 1888 / 1993-07-10) s. 24-26
tekst ma 0 znaków

159.

Podejrzana rasa Bianka Mikołajewska, Jagienka Wilczak

UWAGA: treść tego artykułu nie jest dostępna w archiwum.

(nr 1887 / 1993-07-03) s. 20
tekst ma 0 znaków

160.

Inymność obwoźna Jagoda Bokuniewicz, Bianka Mikołajewska

UWAGA: treść tego artykułu nie jest dostępna w archiwum.

(nr 1885 / 1993-06-19) s. 30-32
tekst ma 0 znaków