POLITYKA

środa, 19 czerwca 2019

Wyszukaj w Archiwum

Ą ą Ć ć Ę ę Ł ł Ń ń Ó ó Ś ś Ź ź Ż ż

wyszukiwanie zaawansowane

Jolanta Darczewska - artykuły

znaleziono 17 artykułów

1.

Ropa wyżej, nastrój niżej Jolanta Darczewska, Witalij Portnikow

Gospodarka Rosji z gospodarki nadziei przekształciła się w gospodarkę siły i „siłowików” – ludzi aparatu bezpieczeństwa. Jesteśmy świadkami zacieśiania kontroli nad sektorem prywatnym i wzmacniania monopolu państwa.

(nr 2494 / 2005-03-12) s. 48-51
Świat
tekst ma 9642 znaków

2.

Imperator, który zgubił imperium Jolanta Darczewska, Witalij Portnikow

Dwadzieścia lat temu Gorbaczow rozpoczął pierestrojkę – próbę uratowania niewydolnego systemu radzieckiego. Dziś w Rosji budzi obojętność albo niechęć.

(nr 2493 / 2005-03-05) s. 72-73
Historia
tekst ma 11439 znaków

3.

Tron po Borysie Jolanta Darczewska

Ceremonia zaprzysiężenia drugiego w historii prezydenta Rosji była świetnie wyreżyserowanym spektaklem, symbolizującym pokoleniową zmianę warty na szczytach władzy w Rosji. Koniec epoki Jelcyna i początek Rosji Putina, w której zatriumfują patriotyzm, silna władza, etatyzm, dyktatura prawa, solidaryzm społeczny – przeciwstawione przez nowego prezydenta dotychczasowej degradacji Rosji, degrengoladzie elit rządzących i anarchii politycznej.

(nr 2245 / 2000-05-13) s. 17
Wydarzenia
tekst ma 5493 znaków

4.

Siły przyciągania, siły odpychania Jolanta Darczewska, Arkadiusz Sarna

Ambicją prezydenta Władimira Putina wydaje się uratowanie, ile się da, z dawnego imperium, powiązanie tych wszystkich naderwanych nitek, które przez lata łączyły republiki – i mieszkańców – dawnego ZSRR. Nie jest to zadanie łatwe: po rozpadzie kolosa w 1991 r., obok Rosji powstało 14 nowych państw o rozmaitej kulturze, odmiennych tradycjach i mentalności, różnych aspiracjach i statusie. Ale przecież łączy je z Moskwą nadal wiele dawnych i całkiem współczesnych związków. Nawet Litwę, Łotwę i Estonię, które wyraźnie wybrały opcję zachodnią i nie przystąpiły do poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw. Jak dziś wygląda ten złożony układ przyciągania i odpychania?

(nr 2242 / 2000-04-22) s. 40-41
Świat
tekst ma 15058 znaków

5.

Putin na drogę Jolanta Darczewska

Władimir Putin nie prowadził agresywnej agitacji wyborczej, nie uczestniczył w debatach programowych. Nie musiał. Miał wsparcie administracyjne i nieograniczony dostęp do mediów. Rosjanie nie wybierali zresztą puti (drogi), wybierali Putina – młodego, energicznego i zdrowego przywódcę, który przywrócił im wiarę w Rosję mocarstwową oraz nadzieję, że czekistowska dewiza „czyste ręce, gorące serca i chłodny umysł” stanie się dewizą rosyjskiej klasy rządzącej. Program, zgodnie z tradycją rosyjskiej „monarchii obieralnej”, zostanie nadany odgórnie. We właściwym czasie.

(nr 2239 / 2000-04-01) s. 17
Wydarzenia
tekst ma 5944 znaków

6.

Zburzył komunizm, przegrał demokrację Jolanta Darczewska

Oto paradoks: jeśli Borys Jelcyn nie znajdzie się na rosyjskim panteonie, to nie dlatego, że rozpędził parlament i przyzwolił na dwie wojny czeczeńskie, ale dlatego, że nie przejął pełni władzy i nie zaprowadził prawdziwie demokratycznych porządków, jak to zapowiadał na początku swej prezydentury.

(nr 2228 / 2000-01-15) s. 20-21
Ogląd i pogląd
tekst ma 13424 znaków

7.

Teraz Putin Jolanta Darczewska

Wszyscy przygotowywali hucznego sylwestra, ale tylko Borys Jelcyn naprawdę zadziwił świat: w przemówieniu telewizyjnym oświadczył, że odchodzi, by Rosja mogła wejść w nowe stulecie z nowymi ludźmi u władzy. Wszystkie swe uprawnienia, gabinet kremlowski i czarną skrzynkę z kodami rakiet atomowych Jelcyn przekazał swemu nominatowi na urząd prezydencki Władimirowi Putinowi. W zamian otrzymał gwarancje nietykalności dla siebie i swego najbliższego otoczenia.

(nr 2227 / 2000-01-08) s. 15
Wydarzenia
tekst ma 5571 znaków

8.

Kreml się wybrał Jolanta Darczewska

Finał wyborów do rosyjskiej Dumy Państwowej tchnął surrealizmem. Zwyciężyły nowe partie „proreformatorskie” – powstały przed dwoma miesiącami Międzyregionalny Blok Jedność i Sojusz Sił Prawicowych. Ale zwyciężyły dzięki popularności narodowo-patriotycznych haseł zapożyczonych od obozu przeciwnego – Komunistycznej Partii FR Ziuganowa i bloku Ojczyzna-Cała Rosja Łużkowa–Primakowa.

(nr 2226 / 2000-01-01) s. 43
tekst ma 5875 znaków

9.

Plaster na duszę Jolanta Darczewska

Jeszcze nie tak dawno zupełnie nieznany funkcjonariusz rosyjskiego aparatu bezpieczeństwa stał się obecnie najpopularniej-szą postacią w Rosji - niemal pewnym kandydatem do fotela prezydenckiego i nadzieją Rosjan na odbudowę silnego, respektowanego państwa. Popierają go nie tylko politycy kremlowscy, ale również wybitni intelektualiści, uważający, iż jest on w stanie uleczyć i ciało, i duszę Rosji. Operacja w Czeczenii jest znaczącym elementem tej kuracji.

(nr 2222 / 1999-12-04) s. 36-38
tekst ma 11199 znaków

10.

Gwiezdne wojny bis Jolanta Darczewska, Marek Ostrowski

Rosja oburzyła się na odrzucenie ratyfikacji CTBT w Ameryce, ale gniew był trochę teatralny. Federacja Rosyjska sama dotąd nie ratyfikowała ani CTBT, ani podpisanego w 1973 r. układu o ograniczeniu zbrojeń strategicznych START 2. Decyzja amerykańskiego Senatu może ośmielić rosyjskich jastrzębi i usztywnić stanowisko Rosji wobec układów rozbrojeniowych. Ale równolegle między Waszyngtonem a Moskwą toczy się inna gra, dzięki której Ameryka zyska święty spokój, a Rosja - nową, groźną broń.

(nr 2217 / 1999-10-30) s. 43-44
Świat
tekst ma 6201 znaków

11.

Kaukaska karta Jolanta Darczewska

Od 17 września trwają regularne bombardowania Czeczenii. Początkowo celem nalotów były tereny graniczące z Dagestanem, wkrótce stała się nim stolica, Grozny, oraz infrastruktura gospodarcza i komunikacyjna zbuntowanej republiki: telewizja, drogi, rafinerie ropy. 1 października granicę administracyjną Czeczenii przekroczyły kolumny federalnych wojsk pancernych i zainstalowały się w jej północnych rejonach.

(nr 2214 / 1999-10-09) s. 16
Wydarzenia
tekst ma 6118 znaków

12.

Pralnia Kreml Jolanta Darczewska

Na zagranicznych kontach setek spółek z kapitałem rosyjskim rozrzuconych po świecie lądują rezerwy walutowe Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej, zagraniczna pomoc, kredyty Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Środki te pomogły w powstaniu wielkich fortun Bierezowskiego, Potanina, Chodorkowskiego i wielu innych rosyjskich oligarchów - za niebezinteresowną wiedzą najwyższych urzędników Federacji. Mało prawdopodobne jest, by ciemne operacje finansowe i mroczne tajemnice Kremla rozsadziły obecny system władzy w Rosji. Natomiast zdecydowanie psują jej obraz za granicą.

(nr 2210 / 1999-09-11) s. 34-36
Świat
tekst ma 13185 znaków

13.

Domowe Biuro Polityczne Jolanta Darczewska

Każda zmiana w rosyjskim Białym Domu (siedzibie premiera Federacji Rosyjskiej) - osłabiając ośrodek rządowy i pogłębiając chaos decyzyjny - zmusza do pytania: kto rządzi Rosją? Wszyscy obsesyjnie wręcz koncentrują się na "klanie Jelcyna", "kuchennym gabinecie Kremla" czy też Familii. Nawet poważni politycy rosyjscy, pytani o szanse Władimira Putina, cynicznie odpowiadają, że w obecnej sytuacji Duma (parlament) na stanowisko szefa gabinetu zatwierdzi choćby i kangura z moskiewskiego zoo.

(nr 2207 / 1999-08-21) s. 35-39
Świat
tekst ma 16543 znaków

14.

Prezydent i marionetki Jolanta Darczewska

Prezydent Borys Jelcyn nie odejdzie. Do rozpoczęcia procedury odsunięcia go od władzy zabrakło w Dumie 17 głosów. Premierem zostanie Siergiej Stiepaszyn. Jelcyn nie zgłosi bowiem innego kandydata, a trzykrotne odrzucenie wniosku przez Dumę oznacza jej rozwiązanie.

(nr 2194 / 1999-05-22) s. 15
Wydarzenia
tekst ma 5560 znaków

15.

Gra w Bierezowskiego Jolanta Darczewska

Prokuratura rosyjska wydała 6 kwietnia nakaz aresztowania multimiliardera Borysa Bierezowskiego i jego wieloletniego pomocnika Nikołaja Głuszkowa. Tego samego dnia nakazała zatrzymanie bankiera Aleksandra Smoleńskiego, prezesa Rady Dyrektorów grupy Sojuz i banku SBS-Agro. Zarzuca się im nielegalne interesy i pranie brudnych pieniędzy. Rosyjskie media oficjalne ogłosiły triumf prawa w walce z kapitałem przestępczym, media niezależne - koniec "ery oligarchów" w polityce Rosji. Są to zapowiedzi nazbyt optymistyczne - należy mówić raczej o porządkowaniu placu boju przed kolejnym wyścigiem prezydenckim u schyłku ery Jelcyna.

(nr 2189 / 1999-04-17) s. 15-16
Wydarzenia
tekst ma 8571 znaków

16.

Gdzie jest wróg? Jolanta Darczewska, Marek Ostrowski

Polska przystępuje właśnie do Paktu Północnoatlantyckiego i pozyskuje solenne gwarancje bezpieczeństwa ze strony nowych sojuszników. Zobowiązują się oni - w artykule 5 Traktatu Waszyngtońskiego z 1949 r. - że zbrojna napaść na którykolwiek kraj NATO będzie uważana za napaść przeciw nim wszystkim, więc przyjdą natychmiast napadniętemu z pomocą. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Ale minęła już zimna wojna i mało prawdopodobne jest, by sojusznikom zagrażała rozmyślna agresja. Otwiera się jednak era nowych niebezpieczeństw, także niosących zniszczenie i osłabiających kraj. NATO, które działa już od 50 lat, chce dostosować swoje mechanizmy i doktrynę obronną do nowej sytuacji. Zanim nas przyjęto do Paktu, zarówno Polska jak i sojusznicy rozpatrywali, co wnosimy: jakie atuty i jakie własne zagrożenia. Odtwórzmy zatem tę listę. Co może dziś zagrażać bezpieczeństwu Polski?

(nr 2184 / 1999-03-13) s. 3-8
Raport
tekst ma 18548 znaków

17.

Lis w kurniku Jolanta Darczewska

Spełniło się to, o czym agenci CIA nie śnili nawet w najskrytszych marzeniach - w rosyjskim Sztabie Generalnym Amerykanie już wkrótce zainstalują automatyczny system kontroli potencjału nuklearnego Rosji. Generałowie zaprezentowali zdumiewający pragmatyzm. Na pytanie: "Czy warto wpuszczać lisa do kurnika?", odpowiedzieli z autoironią: "A jak długo można liczyć głowice atomowe na palcach?"

(nr 2183 / 1999-03-06) s. 34-35
Świat
tekst ma 11038 znaków