POLITYKA

Piątek, 24 maja 2019

Wyszukaj w Archiwum

Ą ą Ć ć Ę ę Ł ł Ń ń Ó ó Ś ś Ź ź Ż ż

wyszukiwanie zaawansowane

spółki - słowo kluczowe

znaleziono 163 artykułów

41.

Pierwszy do końca Adam Grzeszak, Andrzej Krzysztof Wróblewski

„Jestem pierwszy”. Tak zatytułował Witold Zaraska swoją autobiograficzną książkę. Pierwszy przełamał państwowy monopol handlu zagranicznego w PRL. Pierwszy sprywatyzował państwową firmę. Pierwszy wszedł na giełdę. Pierwszy miał odwagę powiedzieć: „chcę być nie tylko współwłaścicielem, ale prezesem zarządu i dyrektorem generalnym” – i pierwszy przestanie nim być na własne życzenie. Sam tego chce? Przynajmniej tak mówi dzisiaj, kiedy jego ukochany Exbud przechodzi pod kontrolę szwedzkiego koncernu budowlanego Skanska, a on, zawsze pierwszy, zawsze niezależny, zostanie – a i to nie wiadomo na jak długo – jej najemnym pracownikiem.

(nr 2248 / 2000-06-03) s. 72-75
Gospodarka
tekst ma 13682 znaków

42.

Gorące lato śnieżynki Adam Grzeszak

Nasze obawy co do losów Horteksu (POLITYKA 48/99) okazały się uzasadnione. Firma tonie w długach, wyprzedaje zakłady, zwalnia pracowników, nie kontraktuje owoców i warzyw. Również Najwyższa Izba Kontroli ma na temat kondycji Horteksu bardzo złą opinię. Co gorsza, uważa, że spółka i jej właściciele narazili Skarb Państwa na straty wysokości 66 mln zł. Nadchodzi gorące lato. Czy horteksowska śnieżynka, jedna z najsłynniejszych polskich marek, zdoła je przetrwać?

(nr 2248 / 2000-06-03) s. 76-78
Gospodarka
tekst ma 10596 znaków

43.

Druh Sobieradek Wojciech Markiewicz

W 1989 r. Biuro Usług Turystycznych Harctur Związku Harcerstwa Polskiego dostało z Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku 14 mln dolarów pożyczki na budowę trzech hoteli pod klucz – w Poznaniu, Olsztynie i Wrocławiu. Funduszem dysponował wówczas Komitet ds. Młodzieży i Kultury Fizycznej, kierowany przez Aleksandra Kwaśniewskiego. Nie byłoby w udzieleniu takiej pożyczki nic nadzwyczajnego, gdyby wybudowane za państwowe pieniądze hotele nie stały się – po kilku latach – własnością prywatnej w trzech czwartych spółki. Za psie, tym razem, pieniądze.

(nr 2241 / 2000-04-15) s. 28-30
Kraj
tekst ma 7582 znaków

44.

Kodeks braci Jedamskich Adam Grzeszak

Za kilka miesięcy zakończy żywot kodeks handlowy, jedna z najstarszych polskich kodyfikacji. Jego miejsce zajmie kodeks spółek handlowych, stworzony przez grupę wybitnych prawników. Ma sprostać wyzwaniom, jakie niesie nowoczesna gospodarka oraz bracia Jedamscy – najsłynniejsi polscy akcjonariusze, budzący postrach wśród szefów spółek giełdowych.

(nr 2241 / 2000-04-15) s. 66-68
Gospodarka
tekst ma 8094 znaków

45.

Liczyrzepka Jan Dziadul, Tomasz Szymborski

Katowicka prokuratura i policja badają, czy akcji giełdowej spółki Centrozap nie próbowano kupić za jej własne pieniądze. Droga do tej niecodziennej transakcji prowadziła poprzez obrót wekslami. Tylko na jednym, który Centrozap poręczył, a później musiał wykupić, firma straciła 10 mln zł. Takich weksli może krążyć po kraju wiele. Handel nimi odbywa się na podobnych zasadach jak wierzytelnościami. Przejmowanie długów państwowych spółek było w ostatnim czasie najszybszą ścieżką do zarobienia wielkich pieniędzy. Weksle mogą być jeszcze lepszą drogą na skróty...

(nr 2240 / 2000-04-08) s. 72-73
Gospodarka
tekst ma 7489 znaków

46.

Taka norma Mariusz Janicki

Polskie Normy to duży interes: kilkanaście tysięcy stale aktualizowanych standardów. Ich tworzenie, publikacja i dystrybucja stanie się działalnością jeszcze bardziej intratną, gdy niedługo dojdą przepisy Unii Europejskiej. Dziedzina ta jest ustawowo nadzorowana przez Polski Komitet Normalizacyjny, ale zarobki trafiają do prywatnych spółek.

(nr 2236 / 2000-03-11) s. 25-26
Kraj
tekst ma 7892 znaków

47.

Pani ludu Sławomir Mizerski

Historia „Trybuny” oraz wydającej ją spółki Ad Novum przypomina brazylijski serial, w którym zwroty akcji bywają częste i gwałtowne, ale nie dla wszystkich zrozumiałe. Chociaż co jakiś czas gruntownie zmienia się obsada, to od pięciu lat niezmienny wydaje się być producent serialu – firma Universal oraz osoba reżysera Dariusza Przywieczerskiego.

(nr 2231 / 2000-02-05) s. 64-66
Społeczeństwo / Media
tekst ma 8903 znaków

48.

Świński przerób Konrad Bagiński, Ewa Winnicka

Solidarność ’80 w zakładach utylizacyjnych Saria w podkrakowskiej Wielkanocy oddałaby głowę za niemieckiego inwestora, bo ludzki z niego człowiek i troszczy się o załogę. Porządkowy Zygmunt Cal, zwany Majorem, krąży w tej sprawie po zakładzie, tropi i wyplenia wszelkie ślady buntu i sabotażu. Niemiec jest w kropce: chociaż kupił zakład od syndyka, sąd każe mu nabytek zwrócić.

(nr 2228 / 2000-01-15) s. 27-28
Kraj
tekst ma 11636 znaków

49.

Owocowe poszlaki Adam Grzeszak

Hortex przygotowuje się do wejścia na giełdę. Może do tego jednak nie dojść, jeśli wcześniej banki-akcjonariusze zdecydują się spółkę sprzedać. W branży spożywczej coraz głośniej mówi się, że apetyt na Hortex ma PepsiCo. Czy czeka nas powtórka z Wedla?

(nr 2221 / 1999-11-27) s. 69-70
Gospodarka
tekst ma 10889 znaków

50.

Czarna setka Jan Dziadul

Rządzących polskim górnictwem łączą studia, układy towarzyskie, partyjne (byłe i obecne). Choć jedni klęczą w kościołach, a inni ślęczą nad tygodnikiem "Nie", to razem stworzyli system odporny na polityczne burze. Przede wszystkim łączą ich pieniądze. Rocznie obracają ponad 15 mld zł. Sami świetnie zarabiają: przeciętnie 20-30 tys. zł za kierowanie firmami przynoszącymi straty. Do tego wzajemnie dla siebie są doradcami, biorącymi pieniądze za opracowanie coraz to innych programów.

(nr 2217 / 1999-10-30) s. 20-22
Kraj
tekst ma 13780 znaków

51.

Mistrz kierownicy ucieka Adam Grzeszak

Sobiesław Zasada postanowił wycofać swoją spółkę z warszawskiej giełdy. Dla rynku kapitałowego jest to wydarzenie o niewielkim znaczeniu. Jednak dla samego Sobiesława Zasady ucieczka z giełdy ma wymiar symboliczny. To ostateczne pożegnanie z marzeniami o stworzeniu koncernu motoryzacyjnego i odegraniu roli polskiego Henry Forda.

(nr 2216 / 1999-10-23) s. 66-67
Gospodarka
tekst ma 8330 znaków

52.

Rozum w ścianie Urszula Szyperska

Dom powita powracających o zmierzchu mieszkańców światłem: najpierw automatycznie zapalą się lampy przy podjeździe do garażu, później przed drzwiami wejściowymi, następnie w holu. Rolety same zasłonią okna. Światło będzie się zapalało w pokoju, do którego ktoś wejdzie, i gasło tam, gdzie nie będzie potrzebne. Oświetlenie można będzie programować w różnych wersjach, zależnie od tego, czy ogląda się telewizję, czyta książkę, czy przyjmuje gości. Wystarczy przycisnąć odpowiedni klawisz pilota. Ale jest jeden warunek: trzeba mieszkać w inteligentnym budynku.

(nr 2208 / 1999-08-28) s. 59-60
Gospodarka
tekst ma 6150 znaków

53.

Poślizg na parkiecie Piotr Freulich

18 maja Komisja Papierów Wartościowych i Giełd bezterminowo zawiesiła obrót akcjami Universalu. Pierwszy w historii przypadek wykluczenia za karę spółki z warszawskiej giełdy oznacza koniec normalnego handlu jej akcjami. Zastąpią je teraz trudne do wyceny i sprzedaży papierowe dokumenty. Ta decyzja ma być ostrzeżeniem dla innych.

(nr 2195 / 1999-05-29) s. 60
Gospodarka
tekst ma 5987 znaków

54.

Poczet rodów giełdowych Jowita Flankowska, Piotr Freulich, Adam Grzeszak, Ryszarda Socha

Giełda w Nowym Jorku, najważniejsza na świecie, bije rekord za rekordem: indeks Dow Jones przekroczył właśnie magiczną granicę 10 000 punktów. Niestety nie wtóruje mu WIG, indeks warszawskiej giełdy. Przynajmniej na razie. Powinien pójść mocno w górę, kiedy zaczną tu inwestować fundusze emerytalne. Taką przynajmniej nadzieję ma ponad milion Polaków, którzy zdecydowali się na kupno akcji spółek notowanych na giełdzie, a więc zasmakowali kapitalizmu w wersji stosowanej. Z czasem wielu drobnych graczy i jednorazowych inwestorów odpadło, ale też - w ciągu dziesięciu lat - zrodziły się prawdziwe fortuny. Najzasobniejsze pakiety akcji warte są setki milionów dolarów. Kim są polscy giełdowi multimilionerzy? Jacy są? Na czym się tak szybko dorobili? Co robią z pieniędzmi? Czy Ryszard Krauze to polski Bill Gates, a Sobiesław Zasada to rodzimy Henry Ford? Zajrzyjmy zatem do najgrubszych giełdowych portfeli.

(nr 2188 / 1999-04-10) s. 3-8
Raport
tekst ma 30687 znaków

55.

Szare kołnierzyki Adam Grzeszak

Dwie duże spółki giełdowe Elektrim i Universal poczuły ostatnio karzącą rękę Komisji Papierów Wartościowych. Pierwsza zapłaci półmilionową karę za zatajenie istotnej umowy. Druga, mająca już na swym koncie wiele wykroczeń, również dostała karę finansową oraz nakaz wycofania akcji z giełdy. Dalszym ciągiem obu spraw zajmie się prokurator. Rynek papierów wartościowych rządzi się surowymi prawami, jednak najgroźniejsi przestępcy giełowi uchodzą na ogół sprawiedliwości.

(nr 2184 / 1999-03-13) s. 68-70
Gospodarka
tekst ma 9973 znaków

56.

Rozbiór mięsa Paweł Tarnowski

Animex, który niedawno chciał przejąć Zakłady Mięsne Morliny w Ostródzie, teraz sam traci samodzielność na rzecz amerykańskiego giganta Smithfield Foods. Losy znanej niegdyś centrali handlu zagranicznego zależą od jednego człowieka: Józefa Huberta Gierowskiego, tajemniczej postaci, człowieka bez finansowej przeszłości, bez biura, a nawet wizytówek.

(nr 2183 / 1999-03-06) s. 23-26
Kraj
tekst ma 8101 znaków

57.

Kraj rad (nadzorczych) Jan Dziadul, Adam Grzeszak, Wojciech Markiewicz, Jacek Mojkowski, Małgorzata Pokojska, Mariusz Urbanek, Jagienka Wilczak

O roli państwowego sektora w gospodarce - działacze AWS myślą podobnie jak SLD i PSL: państwowe przedsiębiorstwa i banki powinny jak najdłużej służyć "naszym ludziom". W poprzedniej koalicji podział ról był jasny - firmy powiązane z rolnictwem (np. Polmosy, cukrownie, zakłady zbożowe itp.) miały być pod kontrolą PSL. Przemysł ciężki i finanse starało się obsadzać SLD. W obecnej koalicji AWS-UW bitwa o wpływy jest bardziej skomplikowana, bo układ wewnętrzny jest mniej przejrzysty. Rolę PSL wziął na siebie SKL, pozostałe odłamy AWS próbują wchodzić w buty SLD. Tylko Unia Wolności jest jak zwykle w rozdarciu - z jednej strony liderzy UW nawołują do szybkiej prywatyzacji zakładów państwowych, z drugiej - wielu działaczy Unii żałuje, że miejsca w spółkach państwowych, zamiast nich, zajmują protegowani AWS. Walka o polityczny rozbiór sektora państwowego w gospodarce toczy się od lat, bez względu na to, jaka ekipa rządowa znajduje się akurat przy władzy.

(nr 2182 / 1999-02-27) s. 3-8
Raport
tekst ma 25073 znaków

58.

Polowanie na dinozaury Adam Grzeszak

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia podał się do dymisji szef Elektrimu Andrzej Skowroński. To już czwarty, w ostatnich miesiącach, prezes wielkiej spółki giełdowej, który odchodzi ze stanowiska. Przypadek? W środowisku biznesowym mówi się o tajemniczym kadrowcu, który robi porządki w zarządach spółek. Kim jest i co chce osiągnąć?

(nr 2175 / 1999-01-09) s. 30-32
Kraj
tekst ma 13377 znaków

59.

Cień samuraja Adam Grzeszak

W artykule "Japońska zaprawa?" (POLITYKA 46) opisując tajemnicze wydarzenia w branży budowlanej zaryzykowałem hipotezę, że mogą być one efektem działań japońskiego banku Nomura. Wywołało to oburzenie jego szefów. Uważają wszelkie podejrzenia za nieusprawiedliwione i krzywdzące. Tymczasem aktywność japońskiego banku w Polsce budzi wyjątkowo wiele emocji. Jaką rolę gra Nomura? "Giełdowego szakala", jak widzą to jego przeciwnicy, czy też "katalizatora zmian", jak chcą szefowie banku?

(nr 2172 / 1998-12-19) s. 63-64
Gospodarka
tekst ma 12957 znaków

60.

Komórki Kulczyka Jacek Mojkowski

Jak doszło do tego, że dwie poważne spółki giełdowe - Elektrim i Warta - w ciągu jednego tygodnia tłumaczą się publicznie, dlaczego oddają pokaźne pakiety akcji prywatnemu biznesmenowi Janowi Kulczykowi? Wygląda na to, że nie doceniły Kulczyka. Parę lat temu rozdawał w tych spółkach karty, a dzisiaj zaczął je rozgrywać.

(nr 2171 / 1998-12-12) s. 24-26
Kraj
tekst ma 13670 znaków