POLITYKA

środa, 21 sierpnia 2019

Jak korzystać z wyszukiwarki

I. Wyszukiwanie proste.

  1. Jeśli chcesz znaleźć artykuły według słowa, najprościej jest wykorzystać pole SZUKANE SŁOWO.

  Wielkość litery początkowej nie ma znaczenia. W znalezionych rekordach pojawią się tylko artykuły, w których tytule czy treści zostało użyte dane słowo. W sytuacji, gdy poszukiwane są dwa wyrazy (np. unia europejska), wyszukiwarka wyświetli wszystkie artykuły, w których one występują, niezależnie od ich kolejności. Jeśli jednak weźmiemy wyrazy w cudzysłów ("unia europejska"), wtedy zostaną potraktowane jako fraza, czyli w wynikach zobaczymy tylko artykuły, w których wskazane dwa wyrazy występują obok siebie w kolejności podanej w cudzysłowie. Dodanie cudzysłowu uniemożliwia maskowanie końcówek poszukiwanych haseł za pomocą zastępowania ich części gwiazdką.

  2. Jeśli chcesz znaleźć artykuły napisane przez wybranego autora lub autorów - wpisz nazwisko(-ka) tylko w polu AUTOR. Jeśli wpiszesz nazwisko w polu SZUKANE SŁOWO - w wynikach pojawią się jedynie artykuły, w których treści znajdują się te nazwiska.

  Współautorów można znaleźć jedynie za pomocą pola SZUKANE SŁOWO, gdyż nie są przypisani do pola AUTOR.

  3. Istnieje możliwość rozszerzenia zakresu naszych poszukiwań. W tym przypadku wystarczy wpisać gwiazdkę tuż po rdzeniu wyrazu, zastępując nią np. kilka jego istniejących form fleksyjnych.

  Przykład: po wpisaniu jan* pojawią się m.in. Jan, Janem, Janach. W wynikach wyszukiwania będą widoczne również inne formy o tym samym początku, np. Janinę, Janowskiej, Jandą, czy też janczarach itp.

  Po posłużeniu się takim poszerzonym zapytaniem liczba znalezionych rekordów wzrasta nawet kilkunastokrotnie.

  4. Wyniki wyszukiwania domyślnie wyświetlane są od najtrafniejszych Układ wyników można wyświetlić także od najstarszego do najnowszego (w okienku SORTUJ WG trzeba wybrać pole „Data wydania malejąco" lub w odwrotnej kolejności „Data wydania rosnąco").

II. Wyszukiwanie zaawansowane

  1. Oprócz funkcji opisanych w wyszukiwaniu prostym, w opcji wyszukiwania zaawansowanego można dodatkowo definiować poszukiwania poprzez określenie zakresów czasowych i pól tematycznych. Precyzyjniej można określić zakres poszukiwanych artykułów, korzystając łącznie z pól: SZUKANE SŁOWO, AUTOR, AUTOR ILUSTRACJI i SŁOWO W TYTULE.

  2. Dla zawężenia zakresu szukania możesz wybrać konkretny numer "POLITYKI" i rok, w którym się ukazał. Jeżeli wybierzesz tylko rok, nie wybierając konkretnego numeru wydania, wtedy wyszukiwarka wyszuka w obrębie całego roku. Jeżeli wybierzesz numer i rok, a nie wpiszesz nic w inne pola, to efektem będzie wyświetlenie listy artykułów z całego numeru.

  Jeżeli nie posiadasz aż tak precyzyjnych informacji - możesz wybrać jedynie przybliżony czas korzystając z okna TEKST UKAZAŁ SIĘ W CIĄGU OSTATNICH i zawężając pytanie do ostatnich 30 dni, połowy roku lub całego roku.

  3. Innym sposobem zawężenia ram czasowych jest użycie pól DATA WYDANIA OD i DATA WYDANIA DO, którymi elastycznie i precyzyjnie można określić przedział czasowy wyszukiwania. Artykuły w archiwum klasyfikowane są także wg pól RUBRYKA i DZIAŁ, odpowiadających ich przynależności tematycznej w numerze.